pl en fi

CO SŁYCHAĆ

27/05/2021
 

Wystawa filmu analogowego i fotografii 

Galeria Miejska w Vaasa; Finlandia / City Art Gallery in Vaasa; Finland
 
29 maj - 8 sierpień 2021
https://www.whenthelighthitsjustright.com/

 

Gdy cząsteczki światła wchodzą w kontakt z emulsją światłoczułą, rejestrowany jest obraz tego światła. Po przetworzeniu widoczne staje się to, co początkowo było utajonym obrazem. Festiwal „kiedy światło pada we właściwy sposób” pokazuje, skąd bierze się magia tego alchemicznego procesu. Festiwal jest podzielony na trzy miesiące i wypełniony wystawą, warsztatami, rozmowami online, konferencją, pokazami filmów i przedstawieniami kinowymi na żywo. Publikacja podziela przemyślenia wszystkich uczestników.

Zaproszeni artyści są gośćmi Filmverkstaden w ciągu ostatnich dziesięciu lat lub są aktywnymi członkami stowarzyszenia. Wszystkie prezentowane prace mają swój początek w analogowych mediach fotografii lub filmu. Pokazują, że analogowy film i fotografia są pięknymi, solidnymi i fizycznymi nośnikami, które zatrzymują światło w materiale i zatrzymują w emulsji ślad czasu.

Jednocześnie prace te poszerzają nasze wyobrażenie o tym, czym jest lub może być film i fotografia, i dają nam nowy sposób ich przeżywania.